Operační paměť RAM
Jak již anglický název napovídá, jde o elektronickou paměť s rychlým přístupem, která umožňuje okamžité čtení a zápis dat. Tato paměť umožňuje procesoru ukládat data právě spuštěných aplikací, čímž zajišťuje plynulejší chod programů, her i operačního systému. Při výběru paměti je třeba brát v potaz hned několik parametrů. Zejména se jedná o velikost paměti, formát modulu, frekvence a napětí.DDR3 RAM
DDR3 je druh paměti DRAM (Dynamic Random Access Memory) s rychlým přenosem dat. Vyrábí se od roku 2007 a je postupně nahrazována novější generací DDR4 a DDR5. Frekvence této operační paměti se pohybuje mezi 800 až 2 133MHz, ale nejčastěji se setkáte s RAM DDR3 1333 MHz nebo DDR3 1600 MHz. DDR3 paměťové moduly byly navrženy pro použití ve stolních počítačích a noteboocích, serverech a jiných zařízeních vyžadujících výkon a stabilitu. Oproti předchozí generaci DDR2 nabízejí vyšší pracovní rychlosti, větší kapacitu paměťových modulů, aj. Obecně lze říci, že DDR3 paměti jsou stále vhodnou volbou pro méně náročné počítačové sestavy a uživatele. Stále totiž nabízejí slušný výkon za rozumnou cenu.
DDR4 RAM
DDR4 je čtvrtá generace vysokorychlostních operačních pamětí RAM. Od starší generace pamětí DDR3 se liší hlavně v rychlosti, frekvenci, nižší spotřebě energie a především v konektoru, kterým se připojují do základní desky. Jsou navrženy pro použití v moderních stolních počítačích, serverech a noteboocích. Oproti předchozí generaci má vyšší pracovní frekvenci až 3200 MHz, což zrychlí chod aplikací a celého systému. Dále nabízejí nižší spotřebu energie, což ocení hlavně majitelé notebooků a v neposlední řadě mají DDR4 moduly větší kapacitu paměti. Můžete tak pracovat s větším objemem dat.
DDR5 RAM
DDR5 (Double Data Rate 5) je nejnovější generace operační paměti RAM (Random Access Memory), která nabízí vyšší rychlosti, větší kapacity a nižší spotřebu energie než předchozí generace DDR4. Paměťové moduly DDR5 mohou dosáhnout pracovní frekvence až 4800 MHz, a to díky novému designu paměťových čipů, které podporují vyšší frekvence signálu. Nabízejí větší kapacity než předchozí generace. Maximální kapacita jednoho modulu může dosáhnout až 64 GB, což umožňuje větší využití pro náročné aplikace. DDR5 paměťové moduly mají nižší napětí oproti paměti DDR4, což má za následek nižší spotřebu energie. Paměťové moduly DDR5 používají novou technologii On-Die ECC (Error Correcting Code), která umožňuje detekovat a opravit chyby v datech na úrovni paměťového čipu. To znamená, že DDR5 nabízí vyšší úroveň spolehlivosti a bezpečnosti dat.
Pokud jde o kapacitu paměti RAM, obecně lze říci, že 8 GB paměti bude stačit na jednoduché kancelářské operace a internetové brouzdání, 16 GB paměti se bude hodit na složitější programy a středně náročné hry, 32 GB a víc paměti je dnes základ pro nejnáročnější hry a renderovací software.
Paměťové moduly napříč jednotlivými generacemi nejsou vzájemně kompatibilní. Např. paměťový modul DDR4 nelze zapojit do základní desky určené pro typ paměti DDR3 a naopak. Současně platí, že procesor ve vašem počítači musí být kompatibilní s daným typem operační paměti. To jakou rychlostí bude operační paměť nakonec pracovat bude záviset na typu a vlastnostech vašeho procesoru a základní desky..